El işleri hem kendine zaman geçirmek için aktivite arayan yetişkinler tarafından hem de kendi modasını yaratmak isteyen gençler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Siz de bu durumu fark edip “Acaba ben de mi bir tuhafiye dükkanı açsam?” demiş olabilirsiniz. O halde en doğru yerdesiniz. Yazıyı sonuna kadar okuyunuz…

İş Kültürü Edinmek

Tuhafiye dükkanları sanılanın aksine değerlerini yitirmiyorlar hatta gelirlerini arttırmaya devam ediyorlar. Nasıl mı? Hobi malzemesi satarak. Günümüz insanları yaşça daha büyüklerin gençken mecburiyetten dolayı yaptığı el işlerini hobi olarak yapmaya büyük ilgi duyuyor. Örnek olması açısından kendi adıma şunu söyleyebilirim ki rahmetli nenemin bana ördüğü kazağı uzun süre giydim ve hatıra olarak saklıyorum. Diğer taraftan günümüz çocuklarının böyle bir şeye ihtiyacı yok. Buna rağmen ebeveynler ve diğer akrabalar çocuklarında kendilerinin el emeği bir kıyafet görmekten büyük keyif duyuyorlar.

Sadece örgü mü? Tabi ki hayır!

Hobi malzemesi olabilecek her şeyi burada listeleyebilirsiniz

 • Takı malzemeleri
 • Her türlü boya çeşidi
 • Kumaş çeşitleri
 • Örgü ve dikiş malzemeleri
 • Baskı malzemeleri
 • Ahşap oyma-boyama malzemeleri
 • Akvaryum tasarım malzemeleri

Elbette bunlar sadece benim aklımdan şu anda geçenler. Siz elinize bir kağıt kalem alın ve hobi malzemesi olarak satabileceklerinizi listeleyin😊.


Tuhafiye dükkanı işletmeciliği esnaf olmanın inceliklerini gerektirmektedir. Müşteriler ile olan ilişkiniz ve onlara hobileri hakkında verdiğiniz yönlendirmeler müşteri bağlılığı oluşturmaya başlayacaktır. Bundan dolayı profesyonel anlamda olmasa da satmaya çalıştığınız hobi malzemeleri ile arada sırada haşir neşir olmanızda fayda var. İş deneyimi edinmenin en doğal yolu biraz çalışmaktan geçer. Siz de çevrenizde faaliyette bulunan bir tuhafiyecide ya da benzeri sayılabilecek müşteri ilişkileriniz geliştirebileceğiniz bir işletmede bir süre çalışabilirsiniz. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız ortak almanızı tavsiye edebilirim. Bu sayede hem riskiniz azalır hem çevreniz genişler.

Gereksinimler Neler

Tuhafiye dükkanı açmak herhangi bir özel durum içermez sizler de gerekli şartları sağlayarak belediyeden ruhsat alarak tuhafiye dükkanı açabilirsiniz.

Belediyeden nasıl ruhsat alınır? Şartlar ve Gereklilikler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Planı Yapalım

İş planının nasıl yapıldığına dair hiçbir bilginiz yoksa “İş Planı Yapalım” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Plan yaparken uymanız gereken şartlara da yer vererek organizasyon ve pazarlama planını oluşturmalısınız. Elbette bir iş planı hazırlamak zorunda değilsiniz fakat planlı olmak zorundasınız. Planı yazılı hale getirmeseniz de mal ve araç gereç tedariki, depolama ve denetime ilişkin süreçleri hazırlamanız ve bunu destekleyecek fonu ve gelir akışı yaratacak pazarlama planınızı ortaya koymanız gerekir. Bu oluşabilecek negatif durumlarda kontrollü hareket kabiliyetinizi de arttıracaktır.

İş planı herkesin merak ettiği “Ne kadar sermaye gerekli?” sorusuna da kendi ölçeğinize göre cevap bulmanızı da sağlayacaktır.

 • Hangi müşteri kesimine hitap ediyorsunuz?
 • İşletmeyi nereyi açmak istiyorsunuz?
 • Pazarın size ihtiyacı var mı?
 • Müşteri davranışları ve beklentileri ne şekilde?
 • Tedarik zinciri nasıl işliyor?

gibi iş planı yaparken cevaplayacağınız sorular size uzun vadeli yol haritası çizerken yardımcı olacaktır.

Siz de tuhafiye dükkanı işletmecisi olmak istiyorsanız kendi koşullarınıza göre kendi planınızı oluşturmalısınız. Bu noktada elde edeceğiniz kar potansiyeli de en azından kağıt üstünde netlik kazanmaya başlayacaktır.

Gerçekler

Sadece devam ettirmek istediğiniz bir hobiniz var ve biraz abartıyor olabilir misiniz? Sakin olun bu her girişimci ruhlu insanın başına gelebilen bir durum olabilir. Çoğunlukla bu durum hobiye ayrılan zamanın azalmasıyla ya da “aman kim yapacak o işi” gibisinden ilgisizliği işaret eden sözlerle son bulur. Yine de hala hevesinizi koruyabiliyorsanız tuhafiye dükkanı açmak pek çok dükkandan daha az riskli bir iş fikridir. Gerçek anlamda fırsat görüyorsanız, pazarda rekabet için çabalamaya hazırsanız şimdiden kolay gelsin.

Tuhafiye dükkanı açmayla ilgili makalemizin sonuna geldik. Hobilerimize vakit ayırdığımız günlerde görüşmek dileğiyle….

Daha fazla fikir edinmek için nedon.com u ziyaret etmeyi ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın, sağlıcakla kalın.