Tütün ürünleri dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça rağbet görmektedir. Her 6 ayda bir sigaraya gelen zam nedeniyle uzun zamandır nikotin sevenlerin %30 undan daha azının tercih ettiği tütüncü dükkanları son yıllarda hızla artan müşteri payına sahip olmaya başladı. Doğal olarak pek çok yeni işletme kuruldu ve “Acaba ben de mi tütüncü dükkanı açsam?” diyenleriniz oldu. O halde doğru yerdesiniz. Okumaya devam edin…

İş Kültürü Edinmek

Tütüncü dükkanı açmak istiyorsanız muhtemelen satmak istediğiniz kullanmaktan çekinmeyen birisiniz. Tütün ürünlerini tabi ki sağlığa zararlı ve kullanmanızı tavsiye etmiyoruz fakat iş kültürü edinme açısından deneyim sahibi olmanın en hızlı yolu bizce bu. Sadece yüksek kar ve pazar payı gördüğünüz için bu işe girmek istiyorsanız işi bilen bir ortak bulmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde sadece kar amacı güderek girdiğiniz iş, iş kültürü bilmemeniz sebebiyle ortaya çıkan aksiliklerle hiç istemediğiniz şekilde son bulabilir.

Gereksinimler Neler

Tütüncü dükkanları tekel bayiler gibi TAPDK lisansı ile yasal şekilde işler hale gelir. Sizler de bakkal, kuru yemiş veya hediyelik eşya dükkanı işletecekmiş gibi belediyeden ruhsat alıp daha sonra TAPDK lisansı ile tütün ürünleri satmaya başlayabilirsiniz.

TAPDK Lisansı Nasıl Alınır?

TAPDK lisansı almak için gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir:

 • TAPDK online başvuru belgesini doldurmalısınız
 • Adli sicil kaydı
 • Esnaflar odası kaydı
 • İmza sirküleri
 • Faaliyet belgesi
 • Belediye ruhsatı
 • Tarım ve Orman Bakanlığı uyguluk belgesi
 • Vekil varsa vekaletname
 • 100 metre kuralına uygunluk yazısı ve ruhsat derci

100 metre kuralı 2013 yılından beri uygulanmaktadır ve TAPDK lisanı alan işletmenin cami, tapınak, okul, yurt, kreş gibi yerlerden nispeten uzak konumlanması hedeflenmektedir.

TAPDK belgesini almak için belediyeden ruhsat aldıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanlığı’na başvurmalısınız. Değişebilen kurallar nedeniyle her zaman en güncel halini okumak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesini ziyaret etmenizde fayda var.

İş Planı Yapalım

İş planının nasıl yapıldığına dair hiçbir bilginiz yoksa “İş Planı Yapalım” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Plan yaparken uymanız gereken şartlara da yer vererek organizasyon ve pazarlama planını oluşturmalısınız. Elbette bir iş planı hazırlamak zorunda değilsiniz fakat planlı olmak zorundasınız. Planı yazılı hale getirmeseniz de mal ve araç gereç tedariki, depolama ve denetime ilişkin süreçleri hazırlamanız ve bunu destekleyecek fonu ve gelir akışı yaratacak pazarlama planınızı ortaya koymanız gerekir. Bu oluşabilecek negatif durumlarda kontrollü hareket kabiliyetinizi de arttıracaktır.

İş planı herkesin merak ettiği “Ne kadar sermaye gerekli?” sorusuna da kendi ölçeğinize göre cevap bulmanızı da sağlayacaktır.

 • Hangi müşteri kesimine hitap ediyorsunuz?
 • İşletmeyi nereyi açmak istiyorsunuz?
 • Pazarın size ihtiyacı var mı?
 • Müşteri davranışları ve beklentileri ne şekilde?
 • Tedarik zinciri nasıl işliyor?

gibi iş planı yaparken cevaplayacağınız sorular size uzun vadeli yol haritası çizerken yardımcı olacaktır.

Siz de tütüncü dükkanı işletmecisi olmak istiyorsanız kendi koşullarınıza göre kendi planınızı oluşturmalısınız. Bu noktada elde edeceğiniz kar potansiyeli de en azından kağıt üstünde netlik kazanmaya başlayacaktır.

Gerçekler

Hepimizin malumu olduğu üzere tütün piyasası illegal işlerle ve sahtecilikle haberlere çokça konu olmaktadır. Sigara fiyatlarının her 6 ayda bir zam yediği ülkemizde bu tür illegal faaliyetlerde hızlı bir artış da söz konusudur. Hatta bazı ceza alan işletme sahipleri kendilerinin yüksek fiyatlı lisanslı ürünler aldıklarını toptancıların hile yaptıklarını söylemektedir.

Kısaca şunu söylemeliyiz ki tütün piyasası yüksek verginin, yüksek kârın, denetimin ve tepki olarak hileli ürün ve kaçakçılığın birbiri karşısında giderek büyüyen rakamlar ile genişlemeye devam etmektedir.

Fırsat, pazar payı, müşteri talebi, arz eksikliği görüyorsanız ve işinizi dürüst ve legal yollardan yürütmek istiyorsanız sizlere şimdiden kolay gelsin.

Dumansız hava sahalarında görüşmek dileğiyle…

Daha fazla fikir edinmek için nedon.com u ziyaret etmeyi ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın, sağlıcakla kalın.