Gıda sektörü herkesin vazgeçilmezi ve dolayısıyla hiç bitmeyecek sektörlerden biridir. Gıda sektörünün bir dalı olarak fırın işletmeciliği de özellikle ekmek tüketiminde kişi başı 150 kg ile Almanya ve Fransa’yı geride bırakan Türkiye’de oldukça karlı ve doğru yapıldığında diğer pek çok iş koluna göre riski oldukça az bir işletme türüdür. Eğer siz de bu işin nasıl yapılabileceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. 😊

İş Kültürü Edinmek

Fırıncılık hakkında hiçbir bilginiz yoksa en azından bir süre (işi öğrenmek adına) bir işletmede çalışmanızı tavsiye ederim. “Ben patron olmak istiyorum, işçi değil” diye düşünüyor olabilirsiniz fakat burada edineceğiniz iş tecrübesi ve sosyal çevre size yol gösterici olacak ve işe dair beklentinizi netleştirecektir. Çalışma fikri içinize sinmiyorsa işi bilen daha önce çalışmış bir ortak bulabilirsiniz. Ortağınız sayesinde hem risk miktarınız azalır hem sosyal çevreniz artar hem de iş yapma yeteneğiniz artar.

İş kültürünüz yeterine varsa ya da bunu ortak alarak sağladıysanız işletme kurmak için diğer adımlara geçebilirsiniz.

Gereksinimler Neler

Fırınlar belediye ve devletin bazı birimleri tarafından ruhsatlandırılır ve çalışmaya denetim altında devam eder. Belediyeler arasında bazı değişiklikler olmakla beraber aranan şartlar ve gereklilikler şu şekildedir:

 • Kapalı, açık ve otopark alanı minimum m2 si
 • Tuvalet standardı
 • Bulaşık ve lavabo standardı
 • İklimlendirme ve hava temizliği standardı
 • Yalıtım ve döşeme standardı
 • Hijyen standardı
 • Baca standardı
 • Ustalık belgesi
 • İşyeri krokisi
 • Kat sahiplerinin izni(Bina altı için)
 • İtfaiyeden yangın önlemi raporu
 • Esnaf odası ya da Ticaret odası kaydı

Unutulmamalıdır ki her beldenin şart ve koşulları yıllara göre değişiklik göstermektedir. İşletmeyi kurmaya başlamadan önce gerekli makamlardan bilgi almanızda fayda var. Örnek olması açısından Alanya Belediyesi’ ne ait belgeyi inceleyebilirsiniz.

İş Planı Yapalım

İş planının nasıl yapıldığına dair hiçbir bilginiz yoksa “İş Planı Yapalım” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Plan yaparken uymanız gereken spekülasyonlara da yer vererek organizasyon ve pazarlama planını oluşturmalısınız. Elbette bir iş planı hazırlamak zorunda değilsiniz fakat planlı olmak zorundasınız. Planı yazılı hale getirmeseniz de mal ve araç gereç tedariki, üretim ve denetime ilişkin süreçleri hazırlamanız ve bunu destekleyecek fonu ve gelir akışı yaratacak pazarlama planınızı ortaya koymanız gerekir. Bu oluşabilecek negatif durumlarda kontrollü hareket kabiliyetinizi de arttıracaktır.

İş planı herkesin merak ettiği “Ne kadar sermaye gerekli?” sorusuna da kendi ölçeğinize göre cevap bulmanızı da sağlayacaktır. Örneğin sahibi el değiştiren bir fırını devralıyorsanız işyeri gerekliliklerini daha kolay sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda var olan bir bilinirliliğe de sahip olacağınız anlamına gelir ve pazarlama stratejinizde yer bulur.

Her işletmenin koşullara bağlı sermaye gereksinimi farklıdır. Fırın işletmecisi olmak istiyorsanız sermaye ile ilgili soruların cevabını yine siz bulmalısınız.

Gerçekler

Çoğu insan ekmek fiyatları her değiştiğinde “Ya bu fırıncılar da iyi kazanıyor ha” demekten kendini alamaz ve “Acaba ben de mi fırın işletsem” fikrine kapılır. Siz de haklı olarak bu insanlardan biri olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki hiçbir işin olamadığı gibi fırın işletmeciliği de “dışarıdan göründüğü gibi” olmayan bir iş türüdür. Dolayısıyla iş kültürü kazanımı sahip olmanız gereken ilk unsurdur.

Sektörde bir zayıflık, fırsat ya da pazar payı şansı görüyorsanız elbette ki fırıncılık ekmeğin ve diğer unlu mamullerin çokça tüketildiği ülkemizde olukça tutarlı bir sektördür. İyi bir işletme birkaç hafta içerisinde tam kapasite çalışabilir ve üç ay ile bir yıl içerisinde ana sermayesinin üzerine çıkabilir.

Fırın Açalım başlıklı yazımız burada sona eriyor. Sıcak ve çıtır sofralarda görüşmek üzere…

Daha fazla fikir edinmek için nedon.com u ziyaret etmeyi ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın, sağlıcakla kalın.